Polaartrip 2012: Naryan-Mar ja Salehardi

(ETV2, Motors24.ee)

OSA1: 30.12.2011 varahommikul startisid Tallinnast Venemaale Naryan-Mar’i poole kuus eestlast. Eesmärgiga jõuda autodega läbi tundra teisele poole polaarjoont ja linna nimega Naryan-Mar. Käesolev reisisari jutustabki sellest ekstreemsest automatkast, mis viis reisiseltskonna läbi külma, tundra ja lume sinnamaani, kuhu loodus oma käe ette oli pannud.

OSA2: Sarja teises osas jõutakse välja esimesele “zimnikule” kust viib tee edasi põhja – polaarjoone poole. Ning sealt juba edasi tundrasse ja Narjan-Mar’i. Kohtume kurjade piirivalvuritega, vahetame keset lagedat ja külma tundrat kütusefiltrit ja naudime kirjeldamatuid vaateid.
“Zimnik” – jäätee, mis külmutatakse piisava külma korral soodele ja tundratesse. Selleks pumbatakse soost vett ja valatakse seda soistele aladele nii kaua, kuni see piisava kihina ära jäätub. Ja nii 5 kuud järjest. Zimnik on ainuke viis, kuidas maad mööda sealsetesse linnadesse ja asulatesse saab. Talvevälisel ajal pääseb Narjan-Mar’i helikopteriga või 24-ja tunnise laevasõiduga Arhangelskist.
Kogu “zimnik” on jagatud 60 km-steks lõikudeks, millel töötav brigaad elab seal 5 kuud. Igapäevaselt teed tehes ja hooldades. Ning tormi korral hättasattunuid päästes. Vahetus kestab 24 tundi ja palka saavad 1500 dollarit kuus. Sinna on tööle tulnud mehed üle kogu Venemaa.

OSA3: Reisiseltskond üritab Narjan-Marist saada mereäärde pääsemise luba, mis päädib ootuspäraselt. Selgub ka, et ühte vajalikku teed ei ole üldse olemas ja pole kunagi olnudki. Tagasiteel küpseb peades aga uus plaan.

OSA4: Seekord jõutakse välja külla nimega Abez, kus kõik teed ära lõpevad. Niisama lihtsalt aga alla anda ei kavatseta ning puuduvat teed asutakse omade vahenditega ehitama.

OSA5: Koduteed lõigates satume jõe äärde, millest ülepääsemiseks vajalikud pontoonid on ära varastatud. Lõpuks leiame ülepääsemiseks ühe praami, aga ülesõit viibib siiski… ja seiklus algab taas.

OSA6: Lõpuks jõutakse välja esimese eesmärgini – küüditus- ja vanglalinn Vorkutasse. Kara meri on põhimõtteliselt juba käega katsuda, aga…

OSA7: Läbi tundra jõutakse lõpuks Kara mere äärde. Peale väikest tähistamise rituaali võetakse suund teisele poole Uuraleid Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna pealinna Salehardi poole.

OSA8: Reisirahvas on pikal tagasiteel. Teele jäävad Neenetsid, halvad teeolud, tasuta kütus, arreteerimine ja loomulikult kuhjaga tehnilisi probleeme.

Comments are closed.